دور از وطن

یادداشت های یک ایرانی دور از وطن

شرايط خريد خدمت سربازي براي مشمولان خارج از كشور تشريح شد

رييس سازمان نظام وظيفه عمومي نيروي انتظامي شرايط خريد خدمت سربازي براي مشمولان خارج از كشور را تشريح كرد.

محمد جواد زاده كمند در حاشيه مراسم گشايش نخستين مركز شبانه روزي رسيدگي به امور ايرانيان خارج از كشور گفت:طبق ضوابط ابلاغ شده از سوي ستاد كل نيروهاي مسلح و تصويب فرمانده معظم كل قوا، سازمان نظام وظيفه عمومي به دليل زياد بودن تعداد آن دسته از مشمولان نظام وظيفه كه در خارج از كشور بسر مي‌برند، تصميماتي اتخاذ كرد.

به گزارش ايرنا،وي افزود: بر اساس اين تصميمات،افراد خارج شده از كشور تا پايان سال۸۲،اقامت بيش از دو سال و هر اقامت،۹ماه در خارج از كشور و نيز حضور در زمان مشموليت در خارج از كشور،از شرايط خريد سربازي براي اين مشمولان است كه قبل از پايان سال‪۸۲از كشور خارج شده اند.

رييس سازمان نظام وظيفه عمومي ناجا اضافه كرد: تاكنون بسياري از واجدين شرايط از اين تسهيلات استفاده كرده‌اند و اين روند همچنان ادامه دارد.

زاده كمند گفت: به اذعان نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور، بيش از ‪ ۹۰درصد مشكلات مشمولان ايراني مقيم خارج كشور كه قبل از پايان سال ‪ ۸۲از كشور خارج شده اند، با اين قانون رفع شده و بقيه در دست پيگيري است.

وي تصريح كرد: همچنين كساني كه قبل از پايان شهريور ‪ ۸۵از كشور خارج شده اند و در حال تحصيل در يكي از دانشگاههاي معتبر مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري يا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي هستند، مي توانند تا پايان مدت تحصيل خود، دو بار به داخل كشور تردد كنند.

به گفته وي ، اين افراد مي‌توانند حداكثر به مدت سه ماه در طول سال در داخل كشور سكونت كنند و زماني كه دوره تحصيل شان به پايان رسيد، به كشور بازگردند و وضعيت خدمت سربازي خود را پيگيري كنند.

رييس سازمان نظام وظيفه عمومي ادامه داد: با توجه به اينكه آمار دقيق مشمولان خارج از كشور موجود نيست، نمي‌توان تعداد اين افراد را برآورد كرد اما علاوه بر اعلام عمومي اين قانون، از طريق نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور در اين زمينه اطلاع رساني كامل شده است.

Advertisements

Comments are closed.